Hürriyet, Milliyet ve HaberTürk’ün aralarında bulunduğu haber siteleri Google’ın spam filtresine takıldı

Kısa süre önce Twitter’da konuşulmaya başlanan Hürriyet, Milliyet, Habertürk, Radikal, Mynet gibi Türkiye’nin en önemli yayınlarının spam içerik üretmesi konusunda Google’dan beklenen adım geldi. Söz konusu haber siteleri şu anda Google aramalarından limitli bir indeks kaybı yaşıyor. Google aramalarında bahsi geçen haber sitelerinin marka isimleriyle aramalarda ilk sırada yer almıyor.
Konuyla ilgili ulaştığımız kaynaklarımız çok ince uğraşılmış ve uzun süreçli bir çalışma olduğunu ancak yorum yapamayacaklarını paylaştılar. Son zamanlarda haber sitelerinin arka sayfalarda SEO’ya yönelik yayınladığı haber dışı içerikler internet ortamında çokca konuşuluyordu.
Google’ın yaptığı bu çalışmanın da buna yönelik olarak biraz da tepkisel bir engelleme olduğu yorumunu yapabiliriz. Daha önce benzer bir tartışma Google ile News Corporation yaşamıştı ve şirket Google’dan içerikleri çekilebileceklerini açıklamıştı.
Yeni bilgiler elimize ulaştıkça sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.Share on Google Plus
    Blogger YORUMLARI
    Facebook YORUMLARI

1 yorum:

  1. Sadece olmayan haberi değil, sitelerini arşiv sitesi gibi de gösteriyorlardı. Tüm Black Hat SEO tekniklerini kullanıyorlardı. Hangi akla hizmet bu yapılır anlamış değilim, ucunda siteni kaybedersin; bu kadar büyük riske girilir mi? Şimdi çıksınlar işin içinden kolaysa. Pagerankleri -1 hayırlı olsun çalıştıkları SEO firmalarına da.

    YanıtlaSil