Bir sosyal medya yöneticisinin günlük iş planı


Firmalar, sosyal medya üzerinde başarı yakalamak için epey zaman harcıyor. Araştırmalara göre, pazarlama sektörünün yüzde 93’ü markanın tanıtımı için FacebookTwitter ve Google + kullanıyor. Ancak sosyal medya içerikleri hakkında düşünmek, bu platformda süreklilik sağlamak için yeni fikirler üretmek giderek daha fazla zaman ve emek gerektirmeye başlayınca, bu mecra “sosyal medya yönetimi”  olarak farklı biruzmanlık alanı haline geldi.
Sosyal medya yöneticileri dinamik bir sektörde olmanın getirisi olarak, tüm gelişmelerden ve yeniliklerden haberdar olmak zorunda. Bu nedenle sosyal medya alanında çalışanların mesai saati ya da ofis ortamı diye kısıtlamaları yok. İnternetin olduğu her yer onlar için bir ofis, üstelik sosyal medya trendleri mesai saati tanımadan değişiyor ve gelişiyor. Durum böyle olunca sosyal medya yöneticilerinin bir sistem çerçevesinde çalışması gerekiyor.
Bir sosyal medya yöneticisinin günlük iş planında olması gerekenlerden bazılarına göz atalım…

Markanızın tüketicilerine kulak verin

Eğer bir sosyal medya yöneticisiyseniz hakim olmanız gereken başlıca konu, markanızın tüketiciyle buluşması ve onların markanıza tepkileri olmalı. Tüketici, marka hakkında ne düşünüyor; marka ona ne ifade ediyor; neden markanızı tercih ediyor gibi konular, diğer tüm işlerinizden çok daha önemli. Çünkü buradan yola çıkarak bir strateji belirleyebilir, eksiklerinizi tamamlayabilir, yeni projeler üretebilirsiniz.

Analizlere odaklanmak

Sosyal medyada takipçilerinizin tepkileri ve bu tepkinin sayısal değerleri de çok önemli. Bu veriler, bazı kampanyaları bitirebilir ve yeni kampanyaların başlatılmasına yön verebilir. Bu nedenle sosyal medya yöneticilerinin takipçi sayıları, geri dönüşler, yeni takipçiler gibi sayısal raporlamalara odaklanması önem taşıyor. Tüm bu veriler ışığında, programınızı düzenleyebilir, boşa emek ve zaman harcamaktan da kaçınabilirsiniz.

Rakiplerin ve güncel gelişmelerin takibi

Rakiplerinizi ve sosyal medyada hakkında güncel bilgileri takip etmek de iş planının önemli bir parçası. Sosyal medya, bilindiği üzere, kendi dinamiklerine sahip bambaşka bir sektör. Sosyal medyada gündem dışı kalmamak, her şeyden öte, rakiplerinizden geri kalmamak adına takipte olmanız şart. Her sosyal medya yöneticinin en önemli işlerinden biri haline gelen, rakiplerin takibini yapılacaklar listenize eklemeyi unutmayın.

Yeni bağlantılar kurmak

Takipçilerinizden sosyal medyayı etkileyen, takipçi oranı yüksek ve trend oluşturmaya açık kişileri belirleyin. Bu kişilerin önemli zamanlarında, örneğin doğum günlerinde, kariyerleri açısından dönüm noktası olabilecek durumlarda, profillerini takip ederek, yanlarında olduğunuzu belirtin. Sadece, “ailemizin bir parçası olduğunuz için mutluyuz; teşekkür ederiz” gibi sade ifadelerle kendilerini özel hissetmelerini sağlayın.

Mutlu müşteri hikayeleri

Mutlu müşteriler, yeni müşterileri, daha önemlisi, yeni ve mutlu müşterileri getirir. Mutlu müşterileri de takipçileriniz sizin vasıtanızla görebilirler. Günlük rutininize, “mutlu müşteri hikayeleri” paylaşımlarını eklemeyi unutmayın.

İçerik planlaması

İçerik oluşturmak için yararlanacağınız konuları belirlemek ve o doğrultuda içeriğinizi oluşturmak işinizi kolaylaştırabilir. Konuları gerektiği durumlarda güncellemek de trendleri yakalamak açısından önemli. Bir sosyal medya yöneticisi olarak ne kadar yeniliklere açık, hatta eğlenceli, yaratıcılığınızı konuşturabileceğiniz bir işiniz olduğunu unutmayın.
Share on Google Plus
    Blogger YORUMLARI
    Facebook YORUMLARI

0 yorum:

Yorum Gönder