Dijital pazarlamanın 5 temel taşı


Hedef kitlelerine ulaşmak isteyen her büyüklükteki işletme için dijital pazarlama faaliyetleri önem taşıyor. Geleneksel pazarlamadan çok daha başarılı ve düşük maliyetli olan dijital pazarlama, marka ve müşterisi arasında çift yönlü bir iletişim kurulmasını da sağlıyor.
Yapılan işin boyutları ne olursa olsun, başarıya giden yol mutlaka dijital pazarlamadan geçiyor. Hangi sektör olursa olsun, dijital pazarlamada başarıya ulaşabilmek için bazı temel stratejilere ihtiyaç duyuluyor. İşte bu stratejilerden bazıları…

1. Hedef belirlemek

Herhangi bir dijital kampanyaya başlamadan önce bir hedef belirlemek çok önemli. Hedeflerin ne olduğu açık ve net olarak bilindiği takdirde başarı oranı artıyor. Dijital pazarlama için hazırlanan stratejilerin rastgele değil derin araştırmalar sonucu yapılması gerekiyor.

2. Pazarlama noktalarını saptamak

Dijital pazarlama kampanyalarının doğru hedefler üzerinde inşa edilmesi kadar tüketicinin eğilimlerine yönelik olması da önem taşıyor. Genel olarak tüketicinin sosyal medya üzerinde takip ettiği rotaya odaklanmak ve güncel trendlere uygunluk dijital pazarlama stratejilerinin odağını oluşturuyor.

3. Web sitesine trafik çekmek

Yoğun bir trafiği yakalayamamış web siteleri dijital pazarlamada başarılı olamıyor. Arama motorları optimizasyonu (SEO) çalışmalarının yapılması ve sitenin Google’da ilk sayfada görüntülenmesi çok önemli. SEO çalışmaları titizlikle yapılmış ve orijinal içerikle donatılmış web siteleri, dijital pazarlamada daha başarılı oluyorlar. Sosyal ağlarda bir kampanyanın geleceği, web sitesinin başarısıyla da doğru orantılı.

4. Mobil cihazlara uyumlu olmak

Akıllı telefonların hızlı yükselişi ve talep görmesiyle beraber dijital pazarlama yeni bir platforma daha adapte olmak durumunda kaldı. Kullanıcıların sosyal ağları neredeyse bütün gün akıllı telefonlarından takip ettikleri göz önüne alınırsa, pazarlama planlarının bu cihazları da kapsaması gerekiyor.

5. E-posta listesi oluşturmak

Dijital pazarlamanın en eski ve hala en etkili kanallarından biri de e-posta pazarlaması. Eğer bir pazarlama kampanyası potansiyel müşteri odaklı bir e-posta adres listesiyle desteklenirse sonuçları tatmin edici oluyor.
Dönüşüm oranı oldukça yüksek olan ve doğrudan kullanıcıya ulaşan bu yöntem markaların yatırım yaptıkları önemli bir dijital pazarlama kanalı. E-posta pazarlamasında, e-posta içeriğinin var olan müşteri listesini potansiyel alıcılara döndürebilmesi için, içeriğinin çekici, spam olmayan, gerçek ve ilgi çekici konularla hazırlanması ve ikna edici olması gerekiyor.
Share on Google Plus
    Blogger YORUMLARI
    Facebook YORUMLARI

0 yorum:

Yorum Gönder