Excel’de tasarlanmış 9 süper proje


Excel sizin için sadece bütün gün iş yerinde rakamlarla uğraşıp bütçe çalışmaları ya da analizler yaptığınız bir program olabilir, ama yaratıcı zihinler Excel’in sınırlarını zorluyor.
Harita üzerinde istatistik yapmaktan, mükemmel grafiklerle eğlenceli sanat eserleri tasarlamaya kadar uzanan Excel projeleri çok pahalı donanımlara ihtiyaç olmadan PC üzerinde görsel şölene dönüşüyorlar.
İşte Excel’de tasarlanmış eğlenceli projeler…

1. Yaşayan Şehir Haritası (DarkHorse Analytics)

Amerika Birleşik Devletleri Nüfus İdaresi ve İşçi Bulma Kurumu’nun verilerinden faydalanarak oluşturulan “Yaşayan Şehir” projesi, Manhattan nüfusunun 24 saatte yaşadığı yoğunluğu mükemmel bir şekilde görselleştiriyor.

2. Geleneksel Japon sanatı ( Tatsuo Horiuchi)

74 yaşındaki Japon sanatçı, Excel alt yapısındaki basit bir seçeneği kullanarak beklenmedik bir şekilde muazzam bir görsel oluşturmuş. Sanatçı Excel programını iş yerinde arkadaşlarının günlük işlerinde kullanırken görmüş ve programın neler yapabileceğini kendi kendine öğrenmiş.

3. Olimpiyat zaferlerin DNA’ya göre orantıları (IDV Solutions)

1896 yılından başlayarak 2012 Olimpiyatları’nda dağıtılan madalyalara kadar, kazanan sporcuların DNA’larını karşılaştıran bu şema, meraklısına çok şey ifade ediyor.

4. Arena.xlsm (Cary Walkin)

Excel’in bir video oyunu platformuna dönüşebileceğini biliyor muydunuz? Pek çoğumuz bunu tahmin bile edemezken, Kanadalı bir muhasebeci olan Cary Walkin Excel tabloları üzerinde bir rol yapma oyunu tasarlamış.
Walkin oyunu 5 ay gibi bir zamanda tamamlamış. 2 bin farklı düşmana ve oyun tercihlerine göre farklı sonlara sahip oyun 2013 yılının Mart ayında beğeniye sunulmuş.


5. 5 yıllık trafik kazaları ölçümlemesi (IDV Solutions)

Excel üzerinde pivot tablolar kullanılarak hazırlanmış bu istatistik en az IDV Solutions’un DNA karşılaştırması kadar etkili bir çalışma. Tablo Amerika ‘da meydana gelmiş tüm ölümcül kazaları saat, gün, hafta, ay ve yıl olarak dökümleyebiliyor.

6. Ninja Kaplumbağalar

Photoshop yerine Excel kullanarak da GIF animasyonlar hazırlanabileceğinin bir kanıtı olan bu çalışma da Excel tarihinde hak ettiği yeri alıyor.

7. Piksel Spreadsheet (Think Maths)

Pixel Spreadsheet, Excel üzerine yüklenebilecek her resmi bir hesap tablosuna dönüştüren bir makrodan ibaret. Uygulama, bir fotoğrafın tüm sayısal değerlerini ayıklayarak bu rakamlardan resmi tekrar eski haliyle daha artistik bir şekilde oluşturabiliyor.

8. Huysuz Kedi’nin Excel tablosu

Excel ile sanat yapmak mutlaka muazzam bir sabır gerektiyor. Internet camiasının meşhurlarından bir diğeri olan Huysuz Kedi de (Grumpy Cat) Excel severler tarafından resmedilmiş.

9. Stop Motion Excel tablosu (Joe Penna)

You Tube üzerinde “gizemli gitarist” olarak da ünlenen Joe Penna, 2012 yılında yaptığı bu video kliple Excel’in sınırlarını zorlamıştı.

Share on Google Plus
    Blogger YORUMLARI
    Facebook YORUMLARI

0 yorum:

Yorum Gönder