Sıfırdan işe başlayan teknoloji milyarderleri

Ceplerinde hiç para olmadığı halde sıfırdan işe başlayıp, fırsatları değerlendiren ve teknoloji dünyası ile servet sahibi olan pek çok isim bulunuyor.

Jan Koum
Whatsapp’in sahibi olan Koum’un değeri Forbes’a göre 7,7 milyar dolar. 16 yaşındayken Ukrayna’dan ABD’ye göçen Koum, ilk yıllarında yiyecek desteği ile hayatta kalmayı başarmıştı. 2009 yılında ortağı Brian Acton ile birlikte kurdukları Whatsapp isimli mesajlaşma programı kısa mesajın yerini almış ve Facebook tarafından 19 milyar dolara satın alınmıştı. Bu alım Koum’u milyarder yaptı.

Jack Ma
20,2 milyar dolar değere sahip olan Ma, 1999’da Alibaba’yı kurmadan önce sıradan bir İngilizce öğretmeniydi. Fakirlik içinde büyüyen Ma 1995 yılında ilk defa internetle ABD’ye yaptığı ziyaret sayesinde tanıştı. İnternetin Çin’de yaygınlaşması için hiçbir engel bulunmadığını gören Ma’nın China Pages adındaki ilk girişimi başarısız olmuştu.

Elizabeth Holmes
Ucuza kan testi yapma imkanı sunan Theranos isimli şirketini Stanford Üniversitesi 2. Sınıfta, 19 yaşındayken kuran Holmes bugün 4,4 milyar dolar servete sahip.

Ingvar Kamprad
7 yaşında köydeki komşularına kibrit satarak ticaret hayatına başlayan IKEA’nın sahibi Kamprad, ev eşyası satmaya 21 yaşında başlamış. Yenilikçi mobilya tasarımları sayesinde bu gün 42 ülkede toplam 340 mağazası bulunan Kamprad’ın toplam serveti 3,9 milyar dolar.

Larry Ellison
Oracle’ın kurucusu Ellison koruyucu annesi öldükten sonra üniversiteyi terk ederek 8 sene değişik işlerde çalışmış. Bugün serveti 48 milyar dolar.

Share on Google Plus
    Blogger YORUMLARI
    Facebook YORUMLARI

0 yorum:

Yorum Gönder