Telefonunuzun durumu normal mi? Bu uygulama ile keşfe çıkın


Bu uygulama, telefonunuzda en çok şarj yiyen uygulamaları belirlemenizde yardımcı oluyor.
Enerji kullanımında verimli olmayan uygulamaları nasıl belirleriz? Stanford’lu bilgisayar uzmanlarına göre; bu sorunun yanıtı başka bir uygulamada yatıyor. Adam Oliner ve Jacob Leverich, telefonunuzdan kaldırabileceğiniz uygulamaları ortaya çıkarmak üzere ‘Normal’ adında bir program tasarladı.
Normal, diğer uygulamaları kaldırarak ne kadar batarya ömrünü kazanabileceğinizi göstermek üzere kitle kaynaklı kullanıcı verisini kullanıyor.
Normal ve diğer batarya uygulamalarından temel farkı ise veriyi çok sayıda cihazdan toplaması. Bunun yanında pil ömrünü neyin azalttığını söylemesinin yanında bu kullanımın normal olup olmadığını belirtiyor.

Telefonunuza uygulama yüklemenin anlamı ise şu:
Telefonunuzda bazı basit tanılamaları yürütüyor. Sonrasında veri tabanına enerji bilgisini ekliyor.
Örneğin; Haritalar uygulaması pil ömrünüzü yüzde 50’den yüze 8’e düşürüyorsa, Google Haritalar’ı arka planda çalışıyor olması iyi bir fikir değil.
Normal uygulaması, diğer kullanıcıların cihazlarında uygulama işleyişinin nasıl göründüğünü takip ederek; normalin tanımını yapıyor. Sonrasında sizin enerji kullanımınızı diğerlerine göre kıyaslıyor.
Uygulamadaki eksik sayılabilecek özellik ise; Normal uygulaması, tek başına tanılama yapamıyor ve de kullanılan pil ömrünün ne kadar olduğunu söyleyemiyor. Bunun için bir başka uygulamaya ihtiyacınız olacak.
Kaynak: Fast Company
Share on Google Plus
    Blogger YORUMLARI
    Facebook YORUMLARI

0 yorum:

Yorum Gönder