Windows 10 hakkında bilmeniz gereken 9 şey


Microsoft yeni işletim sisteminde beklenen 9 sürümü yerine Windows 10'u tanıttı. Biz de 9 rakamı boşa gitmesin diye 9 sorunun cevabını veriyoruz.
Microsoft çalkantılı geçen Windows 8 dönemini Windows 10 ile unutturmak istiyor. Salı günü Microsoft’un hakkında cezbedici bir tanıtım gerçekleştirdiği yeni işletim sistemi pek çok soru ile beraber geldi. İşte bunlardan bazıları:
1- Ne zaman güncelleyebilirim ve ne kadara mâl olur?
Microsoft işletim sistemini 2015 yılının Nisan ayında yapacağı geliştirici konferansından sonrası civarında yayınlamayı planlıyor. Eğer fazla hevesliyseniz Microsoft’un Windows Insider Program’ına kaydolarakbugün içinde hatalar barındırması muhtemel ön izleme sürümünü edinebilirsiniz.
2- 10 mu? 9’a ne oldu?
Windows yedi :). Microsoft son versiyonun Windows’un nasıl çalıştığıyla ilgili temel değişiklikler içerdiğini göstermek istiyor ve bunu da bir versiyon atlayarak belirtiyor.
3- Masaüstü ve tabletim var. Nasıl olacak?
Windows 10 sadece bilgisayarlara gelmedi. Masaüstlerinden mobil telefonlara kadar geniş bir ürün yelpazesinde çalışacak, sadece ara yüz uygun bir şekilde değişecek.
4- Uygulamalar ne olacak?
Uygulamalar da yeni işletim sistemine dahil olacak ancak Microsoft işlerin nasıl yürüyeceğini henüz açıklamış değil. Konu hakkında tek bildiğimiz Windows Store’dan alacağınız bir uygulama tüm cihazlarınızda çalışacak. Muhtemelen geliştiricilerin farklı cihazlar için optimizasyonlar yapmaları gerekecek.
5- Tam ekran uygulamalar oldukça dertliydi. Onlara ne olacak?
Dokunma-dostu bu uygulamalar ‘Metro’ veya ‘Modern’ tasarımlı olarak da isimlendiriliyorlardı. Windows 10 ile birlikte artık opsiyonlu olacaklar. Örnek olarak Surface Pro 3 gibi bir cihaza klavye taktığınızda eski başlat menülü Windows’u görürken çıkardığınızda Windows 8’in parmak dostu arayüzünü göreceksiniz.
6- Aslında modern uygulamaları seviyordum, satın aldıklarım da vardı. Onlar gidecek mi?
Windows 8 geliştiricilerinin nasıl tepki vereceği henüz kesin değil ama Microsoft kendi birkaç uygulamasını pencereli ekranda gösterdi.
7- Başlat menüsü?
Olacak ve eski pop-up tasarımına daha yakın olacağı için pek çok kişiyi sevindirecek.
8- Verimliliği arttıracak ek özellikler?
Snap özelliği biraz geliştirilen işletim sisteminde ekranınızı 4 uygulama arasında bölebileceksiniz. Çoklu masaüstü desteği de geliyor. Ek olarak bir de tüm açık dosyalarınızı, pencerelerinizi ve masaüstlerinizi tek tıkla görebileceğiniz bir ‘task view’ butonu geldi.
9- Benim bilgisayarımda çalışacak mı?
Bunu söylemek için henüz erken ancak bugünden itibaren Windows 10’un çıkışına kadar alacağınız tüm cihazlarda problemsiz çalışacaktır.
TechInside Bonus Sorusu: İşletmeler için Windows 10 ne anlama geliyor?
Üzgünüz ama eğer ücretsiz olarak yayınlanmaz veya Microsoft’un karmakarışık lisanslama modellerinden doğru olanına sahip değilseniz yeni masraf anlamına geliyor. Belki de tüm uygulamalarınızı şimdiden buluta taşıyıp tablet, telefon ve hatta Chromebook gibi ucuz cihazlar ile artık işletmenizi yönetmeyi düşünebilirsiniz. Elbette bu söylediklerimizden Windows 10’un kötü bir sistem olduğunu söylemiyoruz ve büyük ihtimalle bir iyi, bir kötü döngüsünde Windows 10; 95, 98 SE, ME, XP, Vista, 7, 8, 10 sıralamasında iyi sistemlerden birisi olarak karşımıza çıkacak.
Share on Google Plus
    Blogger YORUMLARI
    Facebook YORUMLARI

0 yorum:

Yorum Gönder