Yeni tehlike: Kızmış ve örselenmiş çalışanlar


Sistem yöneticinizi kızdırdığınız an şifreleriniz tehlikeye girebilir mi? Hayır mı? İki kere düşünüp önlem almanızı tavsiye ediyoruz.
Amerika’dan FBI’ın yaptığı açıklamaya göre, kapı dışarı edilen ve mutsuz olan, ellerinde sistem şifreleri gibi önemli bilgiler bulunan eski teknoloji çalışanları ulusal çapta tehlike potansiyeli taşıyor. Bundan zarar gören büyük şirketlerin bir anlamda ekonomiye de kötü etkisi olacağı düşünülüyor.
Yapılan açıklamada eski çalışanlar tarafından yapılan ağ saldırılarında ve çökertmelerinde son yıllarda artış gözlendiği kaydedildi. FBI, sistemlere tam erişime sahip eski çalışanları ‘iç tehdit’ olarak tanımlıyor ve bu kişilerin sahip olduğu kritik bilgiler yanlış ellere geçtiği takdirde rakiplere/farklı ülkelerin ajanlarına satılması veya teslim edilmesi mümkün.
FBI yapılan araştırmalarda kovulan ve sistem yetkileri sonlandırılmayan eski çalışanların şirketin verilerini yok ettiği, müşteri bilgilerini çaldığı, müşteri hesaplarını kullanarak ürün veya hizmet satın aldığı örneklerin bulunduğunu dile getiriyor. Dolayısıyla bir çalışanın işine son verilirken oldukça dikkatli olunması, kişi en hafif tabirler kapıdaki arabasına ulaşmadan yetkilerinin alınması gerektiğinin altını çiziyor.
Share on Google Plus
    Blogger YORUMLARI
    Facebook YORUMLARI

0 yorum:

Yorum Gönder