Amazon’dan hayatı kolaylaştıran kişisel asistan [Video]


Akıllarda alışveriş sitesi olarak yer edinen ancak piyasaya sürdüğü elektronik cihazlarla çok daha geniş yelpazede hizmet veren Amazon, donanım cephesindeki yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Bu kez “Amazon Echo” isimli yeni nesil kişisel asistanlakarşımıza çıkan platform, yılın belki de en yenilikçi ürününe imza atıyor.
Apple Siri, Google Now ve Microsoft Cortana gibi güçlü örneklerin yer aldığı kişisel asistan uygulamaları arasındaki rekabeti bir üst seviyeye taşımaya hazırlanan Amazon Echo, akıllı telefon kullanma zorunluluğunu ortadan kaldırmayı hedefliyor. Daha çok ev ortamına uygun şekilde geliştirilen Echo, silindir gövde üzerindeki yedi adet hassas mikrofon sayesinde uzak mesafeden normal konuşma tonunu algılayabiliyor.


Mısır’ın Alexandria Governorate bölgesindeki antik İskenderiye Kütüphanesi’ne ithafen “Alexa” komutuyla aktifleşen cihaz, diğer kişisel asistan servislerindeki gibi Wikipedia tarzı online kaynakları esas alarak her türlü bilgiye kolaylıkla ulaşmanızı sağlıyor. Öyle ki Amazon Echo’ya hava durumunu sorabilir, yapacağınız yemeğin tam tarifini öğrenebilir, alışveriş listesi hazırlayabilir ya da önemli etkinlikleri alarm yardımıyla hatırlatmasını sağlayabilirsiniz.

Diğer taraftan Amazon Prime, iHeartRadio ve TuneIn gibi kaynaklardan istediğiniz tarzdamüzik çalabilen cihaz, ses çıkışını bluetooth bağlantısı üzerinden evdeki diğer hoparlörlere verebiliyor. Ses komutlarının dışında Fire OS ve Android uygulamalarıyla kontrol edilebilen Echo’ya, iOS ve masaüstü bilgisayarın tarayıcılarından erişebilmek de mümkün.
Günümüzde otomobil ve akıllı telefonlardan aşina olduğumuz kişisel asistan hizmetini evlere taşıyarak konuya oldukça farklı bir bakış açısı kazandıran Amazon, sınırları ortadan kaldırarak hayatı kolaylaştırma parolasıyla hareket ediyor. Ufak boyutları ve modern tasarımıyla dekoratif özelliği de bulunan Amazon Echo, Premium Amazon üyeleri için 99 dolar iken normal tüketicilere ise kısa bir süreliğine 199 dolardan satışa sunulacak.

Share on Google Plus
    Blogger YORUMLARI
    Facebook YORUMLARI

0 yorum:

Yorum Gönder