Logo renklerinin markalar için önemi


İnsanlar, özellikle çalışma hayatları boyunca bulundukları ortamlarda o kadar çok kişiyle tanışırlar ki bir süre sonra sadece onları hatırlatacak detaylar akılda kalır. Örneğin, katıldığı resmi davette fazla çılgın renkte bir elbise giyen kadın, siyah takımının içinde altın gibi parlayan papyon takan adam ya da mavi çerçeveli gözlüğüyle etrafa gülücükler saçan bir başka biri…
Zihnimizde bu etkinlikten geriye kalanlar “çılgın renkler”, “altın sarısı” ve “mavi” olur. Zihin bu renkleri kodlar. Kodların altında da yapılan konuşmalar ve tanışma diyalogları yer alır.
Bu organizasyonlarda aklınızda kalanları, markaların logoları üzerinden düşünelim. Logonuz, sizin söylemek istediklerinizi anlatır ve şimdiye kadar söylediklerinizden daha çok şey ifade eder. Peki markanızın logosu hedef kitlenizin aklında kalıcı ne gibi özelliklere sahip?
Bu anlamda renklerin duyguları harekete geçirdiğini de unutmamak gerekiyor. Peki logolarda kullanılan renkler aslında hangi duygulara sesleniyor? Örneğin Samsung logusu neden mavi ya da Starbucks neden yeşil?
İşte renkler ve harekete geçirdiği duygular…

Sarı

Enerjik ve neşeli bir renk olan sarı; canlılık, yenilik, tazelik ve hareketliliği simgeler. Ferrari ve McDonald’s logolarında bu rengi kullanmayı tercih ederek, enerji ve tazeliği öne çıkarmayı hedefliyor.

Mavi

Mavi derinlik ve durgunluk rengi olarak nitelendirilebilir. Rahat, konforlu, anlayışlı, sakin ve güven verici hisler uyandırır. Samsung ve Ford, bu rengi kullanarak konfor ve güveni ön planda tuttuklarını gösteriyor.


Turuncu

Güneş, tropik enerji ve canlılığın rengi olan turuncu; hevesli, yaratıcı, kararlı, zihinsel aktiviteler konusunda uyarıcı etki yaratır. Firefox ve Fanta’nın tercihi de tropik ve yaratıcı renk olan turuncudan yana.


Kırmızı

Kırmızı zihinde “kan” ve “ateş”i simgeler. Heyecanlı, tutkulu, şiddet, keskinlik, yoğunluk gibi duyguların rengi olarak ifade edilebilir. YouTube ve Redbull’u, bu rengi en etkili şekilde kullanan markalar olarak örneklendirebiliriz.


Siyah

Ciddiyet ve gecenin gizemiyle dolu siyah; cesareti, ciddiyeti ve lüksü yansıtır. Blackberry ve Tiffany & Co. da lüksün birer simgesi olarak siyahı tercih eden markalardan.


Yeşil

Huzurlu, rahat, barışçıl ve umutlu yeşil… Doğanın simgesi olan bir renk olarak bu hisleri uyandırıyor. Bu nedenle Android ve Starbucks’ın tercihi de yeşilden yana.


Mor

Lüks ve zenginliğin simgesi olan mor; göz kamaştırıcı, güçlü, nostaljik, romantik ve düşünceli özellikleri simgeler. Yahoo ve FedEx de moru tercih eden markalar arasında yer alıyor.


Pembe

Feminen bir renk olan pembe; sevgi, tatlı, sıcak, seksüel ve besleyici duyguları ifade eder. Barbie ve LG de pembeyi tercih eden markalardan…


Kahverengi

Toprağı yansıtan renk olan kahverengi; güvenilir, destekleyici ve emniyetli hisler uyandırır. UPS ve m&m’s bu nedenle kahverengiyi tercih eden markalar arasında yer alıyor.


Share on Google Plus
    Blogger YORUMLARI
    Facebook YORUMLARI

0 yorum:

Yorum Gönder