Motivasyon sağlayarak başarı elde edilir mi?


Bir işe başlarken ilk adımlarda bir çoğumuzun motivasyonu yüksek olur.  Fakat bu zamanla azalma eğilimi gösterir. Hatta sıklıkla kullanılan sözdür: “Türk gibi başla, Alman gibi devam ettir, İngiliz gibi bitir.” Peki motivasyonunuzu bitişe kadar nasıl yüksek tutup, bunu başarı yolunda kullanabilirsiniz?
İşte motivasyon sağlamanın 5 küçük sırrı :
1.  Kendinizi motive etmenin yollarını belirleyin
Kişilere göre farklılık gösterse de birçok kişinin kendisine göre motive olduğu unsurlar vardır. Peki sizi motive eden şeyler nelerdir ?
Herhangi bir projeye başlamadan önce, o projede sizi motive edecek unsurları bulmalısınız. Böylece motivasyonunuzu istikrarlı bir şekilde üst seviyede tutarak başarıya ulaşabilirsiniz.

2.  Başkalarının enerjisine dokunun
Enerjinizin düştüğünü mü düşünüyorsunuz ?  Öyleyse çevrenizdekilere dokunun; onlarla iletişime geçip konuşun. Böylece onların enerjilerinden yararlanıp kendinizi daha kolay motive edebilirsiniz. Yakınınızdakilerle iletişim haline geçerek enerjinizi yenileyip amacınıza doğru sağlam adımlarla ilerleyebilirsiniz.

 3.  Yapacaklarınızı önceden tasarlayın
Bir proje için ilk adımı attınız peki ya sonrası? Mutlaka sonraki adımın ne olacağını, nasıl olacağını önceden düşünüp taslağını oluşturmalısınız. Bu sizin karmaşıklıktan uzak bir şekilde, amacınıza daha kolay ulaşmanızı sağlar.
Eğer daha fazlasını isterseniz; sizi projenizde bir sonraki seviyeye taşıyacak olan adımın detaylarını ajandanıza eklemelisiniz.

4. Zihin haritanız ile yaratıcılığınızı yenileyin
Genellikle insanların yapmaya çalıştığı gibi; düşüncelerinizi ve seçimlerinizi aklınızda tutmaya çalışmamalısınız. Çünkü zihnimiz düşündüklerimizin sadece bir kısmını kayıt altına alabiliyor. Bu da en değerli fikirlerimizi unutmamıza neden oluyor ya da daha detaylı düşünmemizi engelliyor.
Kendinizi fikirlerinizi unutuyor veya düşünce karmaşasında boğulmuş bir şekilde buluyorsanız, kendinize bir düşünce haritası oluşturun. Bu zihninizdeki bilgi kirliliğini engelleyecek aynı zamanda yaratıcılığınızı geliştirecektir.

5. Her zaman B planınız hazır bulundurun
Planlarınız her zaman düşündüğünüz gibi ilerlemeyebilir. Beklenmedik durumlarda kullanabileceğiniz bir B planınız mutlaka olmalı. Kim bilebilir, belki de B planınız ilk düşündüğünüzden daha iyi sonuçlara götürecektir.
Share on Google Plus
    Blogger YORUMLARI
    Facebook YORUMLARI

0 yorum:

Yorum Gönder