İyi bir hikaye anlatmak için 4 kural


Öncelikle iyi bir hikaye anlatıcısı olmak  üniversitede öğreneceğiniz bir ders değil tamamen yetenek gerektiren ve üzerinde pratik yaparak çok çalışma yapmanız gereken bir durumdur.
Motivasyonel konuşmacı Lisa Nichols, hikayeleştirme sanatı ile multimilyon dolarlık şirket kurmuş ve Steve Harvey gibi ünlü tv show programcısı kişilere de koçluk yapmaktadır. Lisa şu an profesyonel gelişim ve koçluk alanında işlev gören Motivating the Masses adlı şirketi yönetmektedir. Nichols, Harvey’e öğrettiği ve insanlara ilham kaynağı olan hikayeleştirme sanatı ve taktikleri konusunda girişimcilerin faydalanabileceğini belirtiyor.
Hikaye anlatıcılığı yönünüz, yaptığınız işte ve o alanda ürettiğiniz üründe de kendini göstermelidir. Şirketinizin, ürününüzün bir hikâyesi olmalı veya onlara bir hikâye oluşturmalısınız.
İyi bir hikâye oluşturmanın 4 kuralı vardır:
  • Açık olmalı
  • Kısa ve öz olmalı
  • Güçlü, vurucu olmalı
  • Hızlı olmalı
İşiniz hakkında konuştuğunuzda ne yaptığınıza odaklanmamalısınız. İşin hangi sorunları çözdüğüne, dünyayı nasıl değiştirdiğine, nasıl çözümler ortaya koyduğuna odağı vermelisiniz.
Girişimciler, halka hitap etmekten çok kendi düşüş veya büyümelerine odaklandıkları sürece hikâyeleştirme sanatını kullanmaları hemen hemen olanaksızlaşır.
Bir girişimci olarak aynı zamanda bir sözcü, konuşmacı olduğunuzun farkına varmalısınız artık. Bir platforma çıkmak zorunda kalmak gibi bir hisse kapılmamalısınız. Siz şirketin önderi ve sözcüsüsünüz.
Share on Google Plus
    Blogger YORUMLARI
    Facebook YORUMLARI

0 yorum:

Yorum Gönder