Artık yerli bulut sistemimiz var : ScloudOS

Günümüzde popüler olan pek çok bulut sistemi bulunmakta. Ancak bu sefer o popüler bulut sistemlerine yerli bir sistem eklendi; ScloudOS.

Gelişmeyi genel olarak ele aldığımızda bilişim aygıtları arasında ortak paylaşım sağlayan hizmet olan bulut sistemi, ilk defa %100 yerli olarak ScloudOS ile karşımıza çıkacak. Türkiye'nin ilk bulut projesi olan ScloudOS, açık kaynak kodlu olarak hayata geçirilmiş bir proje.

Selahattin Yüksel ve ekibindeki arkadaşları tarafından gerçekleştirilen bu güzel proje, kullanıcılara dosya saklama imkanı dışında bu dosyaları bulut sistemi üzerinden gelişmiş uygulamalarla kullanma imkanı da sağlamakta.

ScloudOS bulut sistemi, kullanıcılara hem özel masaüstü ve uygulamalar bölümü hem de ayrı çalışma grupları oluşturabilme imkanı sunmakta. Böylelikle geliştiriciler birbirleri ile bulut sistemi üzerinden daha kolay ve verimli çalışabilme imkanına kavuşacaklar. Ayrıca bu sistem üzerinden dosya ve veri aktarımı da gerçekleşmekte.

Geliştiricilere SDK Araçları ve kendilerine ait uygulama mağazası da sunulmakta. SDK Araçları sayesinde uygulama geliştirme ve uygulamaları sisteme entegre edebilme imkanına sahip geliştiriciler, kendilerine ait uygulama mağazasında da 'Fotoğraflar', 'Notlar' ve 'Code Studio' olmak üzere 3 uygulamaya sunulmakta. Tabi bu durum şu an için geçerli. Yani sistem geliştiğinde geliştiricilere sunulan mağaza uygulamaları da artacaktır.

Henüz Beta aşamasında olan ScloudOS bulut projesi, kişiselleştirilebilir arayüz imkanı ile web üzerinden ücretsiz olarak sunulmakta. Detaylı bilgi ve projeye katılmak isterseniz ScloudOS'a buradan ulaşabilirsiniz. 
Share on Google Plus
    Blogger YORUMLARI
    Facebook YORUMLARI

0 yorum:

Yorum Gönder