Google'ın bu isteği Android üreticilerini zor durumda bırakabilir


Android işletim sistemini yapılan bazı sözleşmeler karşılığında üreticilere dağıtan Google, The Information sitesinin haberine göre söz konusu sözleşmede kendisine ait çekirdek uygulamaların sayısıyla alakalı maddede önemli bir değişime gidecek.
Üreticiler halihazırda Google’a ait en az 10 uygulamayı kendi telefonlarında yer vermek zorunda. Ancak Google’ın hedefi bu rakamı 20’ye çıkarmak. Google’ın istediği sadece uygulama sayısını artırmakla sınırlı değil; arama motoru devi kendi uygulamalarının ana ekranda belirgin olarak gösterilmesinden de yana. Yani bundan sonraki süreçte Samsung, HTC ve Huawei gibi üreticilerin yeni modellerinde Google’a ait daha fazla uygulama görebiliriz.
Google, Android üreticilerinden arayüzü mümkün olduğu kadar sade tutmalarını istedeği bir gerçek. Hatta Google şu an Google Play Store’da yer alan Google Launcher uygulamasını uzun vadede Android dünyasının ortak paydası haline getirmek istiyor.
ZTE temmuz ayında yaptığı bir açıklamada Android özelleştirmesini en aza indirgemek istediğini ve bu sebeple Google Launcher’ı resmi arayüz olarak benimseyeceğini bildirmişti. 
Share on Google Plus
    Blogger YORUMLARI
    Facebook YORUMLARI

0 yorum:

Yorum Gönder