Qualtrics bir milyar dolar değere ulaştı


Çevrimiçi veri toplama ve analiz firması Qualtrics 150 milyon dolar B serisi yatırım alarak 1 milyar dolar değere ulaştı.
Qualtrics kurucu ortağı ve CEO’su Ryan Smith, iyi günlerini yaşıyor. Qualtrics son aldığı yatırımla toplam yatırım miktarını 220 milyon dolara, değerini ise 1 milyar dolara çıkardı.
10 yıllık sıkı bir çalışmanın ve alınan birçok riskin ardından 2012 yılında cirosu 50 milyon dolar seviyesine gelen Qualtrics’in, o günlerde 200 çalışanı ve 3800 müşterisi varken bugün bu sayılar 550 çalışan ve 6000 müşteriye gelmiş durumda.
Qualtrics şirketlerin bulut tabanlı karmaşık müşteri ve çalışan anketleri hazırlamasına olanak sağlıyor.Ryan Smith’in babası Scott Smith tarafından kurulan şirket, Scott Smith’in ismi ve bağlantıları sayesinde çok hızlı bir şekilde yayılmış. Teknolojik altyapıyı ise Ryan Smith’in büyük kardeşi Jared Smith, Google’da oldukça parlak bir gelecek vadeden işini bırakarak geliştirmiş.
Smith ailesi şirketlerini iyi bir yere getirdikten sonra özellikle büyük rakipleri tarafından 500 milyon dolarlık bedeller ile satın alınmak istenmişler. Ancak Google, Yahoo ve Paypal gibi şirketlerin yatırımcılarından Mike Moritz, onları şirketin ileride sahip olacağı milyar dolarlık değerlerin 500 milyon dolardan daha yüksek olduğuna ikna etmiş ve Ryan Smith 33 yaşındayken cömert teklifleri geri çevirmiş.
O zamanlardan bugüne gelirlerini 100 milyon dolar seviyesine çektiklerini belirten Ryan Smith, geldiklerini konumdan oldukça memnun olduğunu paylaştı.
Share on Google Plus
    Blogger YORUMLARI
    Facebook YORUMLARI

0 yorum:

Yorum Gönder