Arama Motoru Optimizasyonu


Potansiyel müşterilerin internetteki varlığınızdan haberdar olabilmeleri için web sayfanızın, arama motorlarının sonuç sayfalarında listelenmesi hatta mümkünse üst sıralarda yer alması gerekiyor.
Yapılan araştırmalara göre kullanıcıların yaklaşık yüzde 90’ı arama sonuçlarındaki listelemede sadece ilk sayfa sonuçlarını görüntülemeyi tercih ediyor. Bu nedenle web sitenizin arama motoru algoritmalarına göre optimize edilmesi ve üst sıralarda yer alması gerekiyor.
Web sitenizin organik arama sonuçlarından trafik elde etmesini sağlayan “Arama Motoru Optimizasyonu” kavramına gelin yakından bakalım…


Arama motoru optimizasyonu nedir?

Arama motorları, arama sonuçlarını listelerken algoritmik bir yapı kullanır. Bu nedenle web geliştiricileri, yazdıkları sayfaları bu ayrıntıya dikkat ederek oluşturmak zorunda. İşte bu nedenle web sitesinizin rekabet gücünü artırmak; arama sonuçlarında üst sıralarda yer almasını sağlamak için yapılan tüm çalışmalara “Arama Motoru Optimizasyonu” ya da kısaca “SEO” deniyor. SEO çalışmaları, web sitenizin arama motorları tarafından periyodik olarak taranması ve doğru anahtar kelimelerle indekslenmesini kolaylaştırarak görünürlüğünü artırıyor.


Doğal (organik) ve ödemeli sonuçlar arasında ne gibi bir fark var?

Doğal arama sonuçları, adından da anlaşılacağı gibi, arama motorlarında kullanıcıların arama çubuğuna yazdıkları kelime ya da kelime grupları sonucu listelenen, algoritmanın sunduğu, görüntülenmek için web sitelerinin herhangi bir ücret ödemediği arama sonuçlarıdır. Bu sonuçların ödemeli olanları ise, arama motoruna aramak istenen kelime ya da kelime gruplarını yazınca karşımıza çıkan, yine algoritmanın bize sunduğu, üst sıralarda çıkması için ödeme yapılmış sonuçlara deniyor. Yaptığınız SEO çalışmalarıyla organik aramalarda üst sıralarda yer almanız kesin değildir. Ancak arama motoru reklamları en üst sırada yer almanızı garantiler.


Arama motoru optimizasyonu kendim yapabilir miyim?

Sitenizde SEO çalışması yapabilmek için bütün kodları öğrenmenize gerek yok. Bu konuda bazı taktikleri ve temel bilgileri edinmek yeterli.


Anahtar kelime nasıl seçilir?

SEO çalışmalarınızın önemli bir adımı olan anahtar kelimeler, site içeriğinizin tamamını ilgilendirir. SEO çalışmalarınız için anahtar kelime belirleme sürecinde Google’ın arama çubuğunda sık aranan kelimelere ilişkin sunduğu önerilerden ve Google Adwords’un anahtar kelime planlayıcısından yardım alabilirsiniz.


Site ismini anahtar kelimelere göre seçmek doğru mu?

Organik arama sonuçlarından sitenize ziyaretçi çekebilmek için anahtar kelime kullanmak bilindiği gibi SEO çalışmaları için son derece önemli. Fakat site isminizin anahtar kelime içermesi için zorlamamak gerekir. Bu durumda sitenizin ismi gereğinden fazla uzun olabilir ve akılda kalıcılığını yitirebilir.


Backlink nedir ve neden önemlidir?

Backlink, bir sitenin farklı siteleri kaynak göstermek için kullandığı bağlantılardır. Eğer bir site oluşturduğu içerikte sizin sitenizi kaynak olarak gösterdiyse arama motorları sitenizin değerli bilgi paylaşan bir kaynak olduğunu algılar ve PageRank değeriniz böylece artar. Bu nedenle backlink, sitenizin PageRank değerinin yükselmesi için önemli olan bir uygulamadır.


Bir sayfada kaç tane anahtar kelime kullanmak gerekir?

Bu konuda elbette belirlenmiş kesin bir rakam yok. Ancak anahtar kelimeleri okuyucunun dikkatini dağıtmayacak şekilde içeriğin içine dağıtmak önem taşıyor. Ayrıca içeriğin kalitesini düşürecek derecede fazla anahtar kelime kullanımı arama motorları tarafından içeriklerinizin spam olarak algılanmasına da neden olabilir. Bu nedenle anahtar kelimeleri içeriğin bütünlüğünü bozmayacak şekilde kullanmak gerekiyor.
Diğer bir ayrıntı da anahtar kelimeleri sonradan içeriğe eklemek yerine  içeriği oluştururken kullanmak. Böylece anahtar kelimeler yazının akışını ve kalitesini bozmamış olur.


Sitenizin indekslenmesi ne anlama gelir?

Sitenizin organik arama sonuçlarında görülebilmesi için Google tarayıcıları tarafından algılanması ve indekslenmesi gerekir. Bu işlemin daha hızlı gerçekleşmesi için sitenizi www.google.com/addurl bağlantısından Google dizinine ekleyebilir daha sonra da arama motorundan “site:www.siteadınız.com” şeklinde aratarak sitenizin indekslenme durumunu kontrol edebilirsiniz.


SEO çalışmalarından ne zaman sonuç alabiliriz?

SEO çalışmalarınızdan sonuç alabilmek için, sitenize ne kadar içerik girildiği, içerik kalitesi, kullanıcılarla olan etkileşim, sitenizin niteliği gibi konular önem taşıyor. Ancak SEO çalışmalarının uzun vadeli bir yatırım olduğunu unutmamak gerekiyor. Sabırlı davranarak, oririjinal ve ilgii çekici içeriklerle sitenizin kalitesini artırmaya çalışmanız bu sürenin kısalmasını sağlayabilir.


Arama motoru optimizasyonu için bir uzmanla çalışmak gerekiyor mu?

Eğer konuya ilişkin bilginiz yoksa arama motoru optimizasyonu teknolojisini takip eden, konuyu iyi bilen ve gelişmeleri takip eden bir uzman veya şirketle çalışmanız faydalı olabilir.


Arama motoru optimizasyonunda hedef ne olmalı?

SEO çalışmalarının hedeflerini belirlerken sadece sitenizin ne kadar fazla ziyaretçi alacağına odaklanmamak gerekiyor. Bu konuda bütün pazarlama sürecini, ziyaretçi kalitesini de analiz etmek gerekiyor. Çünkü sitenize gelen ziyaretçi sayısından çok kaliteli trafik alarak dönüşüm oranınızı artırabilmek önem taşıyor. Bu nedenle sadece site trafiğini artırmaya odaklanmak yerine SEO çalışmalarınızın dijital pazarlama hedeflerinize destek olmasını sağlamakta fayda var.
Share on Google Plus
    Blogger YORUMLARI
    Facebook YORUMLARI

0 yorum:

Yorum Gönder