Emoji dili ve edebiyatına giriş


Apple Watch tanıtımıyla birlikte animasyonlu emojiler dikkat çekmeye başladı. Bazı ikonların çirkin, ürkütücü, saçma olduğuna dair eleştiriler yapılsa da artık Emoji çoğu kişi için dijital dünyada kendini en iyi ifade etme şekli.
Emojiler bizi öylesine eğlendirdi ki onları kullanmadan mesajlaşamaz, yazışamaz, duygularımızı yazılı olarak ifade edemez hale geldik. Çünkü çok çeşitli ve renkliler. Neredeyse her duygu ve düşünceye uygunlar. Eğer emoji dijital dünyada ortak kullandığımız bir dil haline geldiyse bu dili doğru kullanmak için biraz dil bilgisine ihtiyacımız olabilir. İşte emojilere ait bazı bilgiler…

Emoji nasıl ortaya çıktı?

Günlük hayatımızda sıkça kullandığımız, gülücükler, kalpler, çiçekler emojiler aslında iki yıldan fazla süren, yoğun bir çalışmanın ürünü. Facebook’un belirttiğine göre, bu iki yılı aşkın çalışma için, profesyonel animasyoncular istihdam edilerek, onlardan karakterler için koleksiyonlar oluşturmaları istendi. Birbirinden farklı kültürler için ifade konusunda başarılı olabilecek tasarımlar olması bu noktada çok önemliydi.
Emojilerin ilk örnekleri, 144 piksellik karakterler olarak 90’ların sonlarında Japonya’da geliştirildi. Daha sonra iPhone kullanıcıları arasında öyle bir başarı elde etti ki akıllı telefonlara Emoji klavyeleri yüklemek için uygulama arayışına girildi. Öyle ki şu an kullandığınız akıllı telefonunuzdaki Emoji klavyesine göz atarsanız, ifade kullanımının ne kadar büyük bir evrim geçirdiğini anlayabilirsiniz.

Sanatta Emoji

Emojinin de sanat gibi insanlar arasında ortak bir dil oluşturuyor olması bu iki kavramın yollarının kesişmesini sağladı. Emojilere, Shakespeare’den ve önemli bazı Hollywood filmlerinden de alıntılar yapıldı. Örneğin Melville’in meşhur Moby Dick’i bir emoji olarak artık klavyede yer alıyor. Hatta New York’ta bir galeri, bu gibi ilginç karakterler için bir sergi bile düzenledi.

İş hayatında Emoji

Cambridge Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre, iş yazışmalarında Emoji dilini kullananlara, kullanmayanlara oranla daha popüler ve güçlüler. Artık iş yazışmaları için kullanılabilecek emojiler; kalemler, zarflar, diskler, takvimler kullanarak cümele kurmak bile mümkün hale getirildi. Bu nedenle artık dümdüz, kelimelerden oluşan yazışmalar oldukça ciddi ve soğuk bulunuyor.

Sosyal medyada Emoji

Emoji elbette sosyal medya bağlantılarında, özellikle takipçiler arasında önemli bir kavram haline geldi. Sosyal medyanın, muhtelif dil, kültür ve inançlardan kullanıcılarla dolu olması ortak dili yerleştirmek için en uygun ortam olarak görüldü.
1900’lerin başında Leh doktor Zamenof tarafından oluşturulan yapay dilEsperanto‘nun tahtını sallayan Emoji, insanların sözle ifade edemediklerini, onlar için kolaylaştırarak çok önemli bir ihtiyacı karşılamış oldu.Artık giderek büyüyen bir sembol kütüphanesi haline gelen Emoji dili, daha ayrıntılı anlatımlar için hala sınırları zorlamaya devam ediyor.


Share on Google Plus
    Blogger YORUMLARI
    Facebook YORUMLARI

0 yorum:

Yorum Gönder