Facebook’taki meslektaşlarınız ne kadar kazanıyor?


İnternet kullanıcıların birçoğu Facebook’u internette keyifli zaman geçirmek ya da haberleşmek için kullanıyor. Firmalarının sosyal medya pazarlaması için 

Facebook’u kullananların sayısı da epey fazla. Peki asıl işinizin Facebook olduğunu hiç düşündünüz mü?

Facebook bizim için herhangi bir sosyal medya platformuyken dünyadaki yaklaşık 6.800 çalışanı için Facebook, hayatlarının en önemli parçası. Facebook 2013 yılındaki yaklaşık 6 milyar dolar gelir elde eden dünya devi bir şirket. Şirketin bu başarısının arkasında elbette çalışanlarının desteği yatıyor.
GlassDoor‘da paylaşılan bilgilere göre peki Facebook çalışanları ne kadar kazanıyor? Diğer bir deyişle eğer şu anda sahip olduğunuz meslekle Facebook’ta çalışıyor olsaydınız ne kadar kazanıyor olurdunuz?


Finans uzmanı

Dünyanın en büyük sosyal ağlarından biri olan Facebook gelirlerinin birçoğunu reklamlardan elde ediyor. Elbette tüm bu gelirleri yönetmek kolay bir iş değil. Facebook’ta finans uzmanı olarak çalışan kişilerin yıllık geliri 62.617 dolar. Ancak bu gelirin diğer pozisyonlara göre çok daha düşük olduğunu söylemekte fayda var.

Yazılım stajyeri

Facebook stajyerlere oldukça iyi imkanlar sunuyor. Bunun nedeni de elbette Facebook’a yeni yeteneklerde kazandırabilmek. Yazılım alanındaki stajyerlerin maaşı yıllık 77.544 dolar.

Operasyon mühendisi

Operasyon mühendisleri Facebook’ta veritabanı, altyapı, site güvenliği gibi önemli konularda çalışıyor. Altyapı olarak herşeyin sorunsuz işlemesinden onlar sorumlu. Bu görev karşılığında elde ettikleri gelir de yıllık 99 bin dolar.

Proje müdürü

Proje müdürleri Facebook’taki birçok farklı konuyu aynı projede takip etmek, projelerin teslim tarihlerini belirleme ve süreci yönetme konusunda stratejik bir öneme sahip. Onların gelirleri de yıllık olarak yaklaşık 104 bin dolar.

Tecrübesiz yazılım mühendisi

Eğer üniversiteden yeni mezun olan bir yazılım mühendisiyseniz Facebook size cazip bir teklif sunabilir. Yeni mezun yazılım mühendislerinin yıllık geliri 106 bin dolar.

İş geliştirme müdürü

Facebook her zaman yeni fikirler üretecek ve tüm operasyonların sorunsuz yürütecek zeki insanlara ihtiyaç duyuyor ve onları elinde tutmak için cazip teklifler sunuyor. Facebook’ta görevli iş geliştirme müdürlerinin yıllık geliri 115 bin dolar.

Ürün tasarımcısı

Önemli tasarım fikirleri bizzat Mark Zuckerberg tarafından ortaya çıkıyormuş gibi görünsede ürün tasarımı Facebook’un en önemli poziyonlarından biri. Bu poizyonda çalışan kişilerin yıllık gelirleri de yaklaşık 125 bin dolar.

Araştırma uzmanı

Facebook her zaman daha iyisini yapabilmek için veri analizi ve araştırma alanlarına önemli yatırımlar yapıyor. Bilimsel metotlar kullanılarak geliştirilen iş planlarını ortaya çıkaran uzmanların yıllık gelirleri yaklaşık 130 bin dolar.

Share on Google Plus
    Blogger YORUMLARI
    Facebook YORUMLARI

0 yorum:

Yorum Gönder