Havaya yazan kalemden para kazanmak


Bir gün havada yazabileceksiniz deseydiler kim inanırdı? Üstelik yenilikçi olduğu kadar beraberinde getirdiği ticari fırsatlar dikkat çekiyor.
Her geçen gün üç boyutlu yazıcılar ile alakalı yeni bir haber gündeme geliyor. Geçtiğimiz sene pazara çıkan ve giderek artan şekilde kendinden bahsettiren yeni bir konsept ürün ile tanıştık; 3doodler. Piyasaya çıkmadan büyük heyecan uyandıran bu ürün piyasa çıkar çıkmaz ününü hak ettiğini ispat etti. Bu ürün üç boyutlu yazıcının çalışma mekaniğini bir kalem haline dönüştürerek yeni bir kavramın da kapısını araladı; “Üç boyutlu el sanatları”.
Peter Dilworth ve Maxwell Bogue tarafından ortaya atılan bu dahiyane fikir ile üç boyutlu yazıcıların sarf malzemesi olan abs/pla şeritleri bir kalem ile kullanılabiliyordu.
Hikayeyi biraz başa saracak olursak; 3doodler ilk kez en popüler fonlama ortamlarından birisi olan Kickstarter üzerinde tanıtıldı99 dolar fiyat ile satışa çıkacaktı ve destek arıyordu. Kısa sürede inanılmaz bir ilgi gören ürün 2,3 milyon dolar toplamayı başardı ve daha piyasaya çıkmadan bir çok sipariş alarak harika bir fikir olduğunu ispat etti.
3doodler Amerika’da satışa çıktıktan kısa bir süre sonra, Mart 2014 tarihinde, İngiltere’de 100 Poundcivarında bir fiyat ile piyasaya sürüldü. 3doodler sanatçılardan, çocuklara kadar geniş bir kitle tarafından alıcılar buldu.
Sanatçılar tarafından elbise tasarımından, dekoratif lambalara kadar bir çok sanatsal tasarım yapıldı.

Kalemin kolay ve güvenli kullanımı sayesinde çocuklar oyuncaklar, çöpten adamlar, üç boyutlu geometrik şekiller gibi yüzlerce farklı tasarım yaptılar.

Ürün teknik tasarımcıların da ilgisini çekti. Temmuz ayında MattBishere isimli bir tasarımcı 3doodler kalem ile tasarladığı model uçağına, uzaktan kumanda ile ilgili ilaveler yaparak, uçuş denemelerine başladığını videolar ile duyurdu.

Geçtiğimiz eylül ayında Louis DeRosa isimde bir başka sanatçı hexacopter yaptı.

Ürünün resmi sitesinde her geçen gün yeni konseptler tanıtılıyor. Takip etmek bile oldukça güç. Henüz üç boyutlu yazıcıların gerçek potansiyeli keşfedilmemişken 3doodler ile aralanan kapı çok daha farklı ufukları bize göstermeyi başardı.

Bu işten nasıl para kazanılır?
Şimdiden bir çok muadil ürün pazara çıktı. Her ürün, pedal ve değişik uçlar gibi yeni aksesuarlar ile farklı yaklaşımlar ortaya koyuyor. Ancak bu ürünün henüz gerçek potansiyeline ulaştığını söylemek için gerçekten çok erken.
Ürün fiyat avantajı ve kullanım kolaylığı sayesinde çok daha büyük bir kitleye hitap ediyor. Eğitim, otomotiv, tadilat işleri, mutfak sanatları gibi pek çok alanda benzeri ürünler için henüz keşfedilmemiş bir dünya var.
Öte yandan ürünün kendisi makul bir fiyata satılırken muhtelif özelliklere sahip sarf malzemeleri kullanılarak çok farklı amaçlara hizmet edecek yeni pazarlar oluşturmak mümkün. Örneğin plastik malzemeler yerine sıcaklık ile kristalize olabilen sıvılar, hatta cam kullanarak mücevher pazarında çok farklı çözümler üretilebilir.
Fırsatların altın bir tepside sunulmadığını sadece ipuçlarını takip etmek gerektiğini asla gözden kaçırmamak lazım.
Share on Google Plus
    Blogger YORUMLARI
    Facebook YORUMLARI

0 yorum:

Yorum Gönder