İnternet üzerinden izlenen video akışı, geleneksel TV’yi solladı


Türkiye’de art arda izlenen diziler ve programlar internet üzerinden video akışını artırıyor.
Ericsson bu yıl beşincisini gerçekleştirdiği ConsumerLab TV ve Medya Raporu’nu yayınladı. Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 23 ülkeden 23 bin kişiyle yapılan görüşme sonuçlarını içeren araştırma, TV ve video izleme alışkanlıklarıyla ilgili çarpıcı bilgilere yer veriyor.

İnternet üzerinden izlenen video akışı, geleneksel TV’yi solladı

Türkiye’de tüketicilerin yüzde 90’ı haftada en az birkaç kez internet üzerinden yayın izlerken, geleneksel TV yayınını takip edenlerin oranı 87’de kaldı. Globale bakıldığında ise, her beş kişiden biri istedikleri cihazda istedikleri içeriği izlemek için daha fazla para harcamaya razı; ayrıca, yıllar içerisinde akıllı telefon ve tabletler üzerinden içerik izlemeye ayrılan vaktin de arttığı görülüyor. Türkiye’de mobil cihazlar üzerinden içerik izlemeye ayrılan süre ise dünya ortalamasının üzerinde seyrediyor; özellikle ev veya diğer kapalı mekân dışındaki alanlarda içerik izlenmede Türkiye’nin çok önde olduğu gözleniyor.

Kullanıcıların yüzde 43’ü gelecek haftaki bölümü beklemek istemiyor

Araştırmanın bu sene özel olarak odaklandığı konu ise art arda dizi veya program izlemek olarak ifade edilen ‘binge viewing’. Bu trend, özellikle geleneksel TV yayıncılığının doğasında olan ‘gelecek haftaki bölüm’ anlayışıyla tezat oluşturuyor. Buradan hareketle, Türkiye’deki kullanıcıların yüzde 43’ü, bir dizi veya programa ait bütün bölümlerin tek seferde yayınlanmasını ve ardı ardına izlemek istediğini ifade ediyor.

Her 3 kişiden 1’i, gelecekte TV’nin yerini mobil cihazların alacağını düşünüyor

Araştırmada ilgi çeken bir diğer sonuç ise, Türkiye’deki kullanıcıların yüzde 34’ünün, gelecekte mobil cihazların, TV’lerin yerini alacağını düşünmesi. Bunun yanında kullanıcıların yarısı, favori TV program ve dizilerini istediği yerde ve istediği zaman izlemek istiyor. Kullanıcıların bu konuda en çok karşılaştığı iki engel ise veri trafiğinin ve içeriğin fiyatları.

Tablet, akıllı telefon, dizüstü bilgisayar ve masaüstü bilgisayar aracılığıyla haftalık bazda video izleme süresinde Türkiye, dünya ortalamasının üzerinde bulunuyor.
Tüketici davranışlarının değiştiğini açıkça ortaya koyan rapora göre bu değişiklik, TV ve medya sektörünü derinden etkiliyor. Her gün en az bir kere internete bağlanan kullanıcılarla yapılan araştırmaya, Türkiye’den ise 16-59 yaş grubundaki bin kişi katıldı.
Fotoğraf: Shutter Stock, Flickr kullanıcısı cristian
Share on Google Plus
    Blogger YORUMLARI
    Facebook YORUMLARI

0 yorum:

Yorum Gönder