Uzay dedektifliği dönemine hoş geldiniz


Uydu ve insansız uçak görüntülerinin mahkemelerde delil olarak kullanılmaya başlandığı günümüzde iki uzman bu alanda özel bir büro kurdu.

İkisi de University Colloge London’dan olan uydu görüntüleme uzmanı Raymond Harris ve uzay avukatı Raymond Purdy dünyanın ilk uzay dedektiflik bürosu olan Air & Space Evidence Ltd of London’u kurdular. Artık bahçenize kimin çöp döktüğünü öğrenmek veya bahçeli evinizde komşularınız ile sınır problemlerini çözmek çok daha kolay.

Amaç: Uzaydan görüntüleme ile insanların mahkemelerde kullanabilecekleri deliller üretmek

İkili uzaydan görüntüleme ve dünyayı gözetleme alanındaki kanunlar üzerine deneyimlerini birleştirerek insanların mahkemelerde kullanabilecekleri deliller üretmeyi hedefliyor. Herkesin sorunlarını çözmede uzaydan görüntüleme tekniklerini kullanabilmelerini hedeflediklerini belirten Harris, bunun bir ev inceletmekten daha pahalı olmadığını vurguluyor.


Davalarda kullanılmak üzere Google Maps veya Bing haritalarından alınan görüntülerin kullanılmasının mümkün olmadığını belirten ikili, mahkemelerin görüntülerin güvenilirliğine emin olamadıkları için birçok davanın düştüğünü söylüyor. Doğru resmi bulmak devasa uydu görüntüleri veri tabanına dalmak demek olduğu için pek çok avukat bunu doğru şekilde yapamıyor. Ayrıca görüntülerin değiştirilmiş olmaihtimalinin de bulunduğunu belirten Harris, bu sorunu aşmanın yolunu da bildiklerini söylüyor.
Harris ve Purdy, delil olarak daha yüksek çözünürlüklü fotoğraf gerektiğinde hava araçlarıyla sağlanan görüntülerden yararlanmak için gerekli izinleri almayı planlıyorlar. İhtiyaçları olan uydu görüntüleri veri tabanı için de daha önceden de deneyimlerinin bulunduğu Digital Globe of Longmont’u kullanacaklar.

Geride kalan on yıllarda uydu görüntülerine ve haritalarına ancak çok yüksek bedeller ile erişilebilirken artık bunların neredeyse günlük hayatın normal bir parçası haline gelmesi yenilikçi iş alanlarıoluşturuyor. Bu alanlardan birisi olan dedektiflik ise bu alanlardan sadece popüler ve magazinsel değer taşıyan bir tanesi. Öte yandan pek çok konum tabanlı yenilikçi iş fikri hâlâ kendilerini bulacak girişimcileri beklemekte.
Share on Google Plus
    Blogger YORUMLARI
    Facebook YORUMLARI

0 yorum:

Yorum Gönder