4 kolay adımda QR kod oluşturmak


Son birkaç senedir QR kodlar, biz pazarlamacıların tartışmayı çok sevdiği popüler “bu trend de öldü” deyiminin merkezinde olan teknolojilerden biri haline geldi. Konu ile ilgili biraz daha fazla araştırma yaptıktan sonra her iki görüşü de destekleyebilirsiniz: QR kodlar öldü, QR kodlar çok yaşa.
Kısaca bu yazı, QR kodu denemek isteyen ilgili pazarlamacılara yardımcı olmak için yazıldı. Kendi QR kodunuzu nasıl oluşturacağınızı öğrenmek ve tüketicilerin bunu taratma ihtimalini artırmak istiyorsanız okumaya devam edin.
QR Kodlar Nasıl Çalışır? Temel Bilgiler
QR kodlar, “hızlı cevap”ın özeti olan, siyah ve beyaz barkodların karışık dağılımından oluşan ve genelde aşağıdaki resme benzer şekilde görünen kodlardır.


(“Genelde” dedim çünkü farklı renk ve şekillerde olmaları mümkün, ama neticede ne demek istediğimin anlaşıldığını düşnüüyorum.) Direkt e-postalarda, tabelalarda, billboardlarda ve hatta belki reklamlarda çok sık karşılaşabilirsiniz.
Aslında Japonya’da otomotiv sanayi için tasarlanan QR kodlar, geniş hacimleri ve tüketiciler için paketin ve yaratıcılığın ötesinde ek bilgi taşıyabilme özellikleri yüzünden pazarlamacılar tarafından benimsenmiştir. Eğer bir tüketici herhangi bir yerde QR kod görürse, mobil telefonunu çıkarıp QR kod tarayıcı açabilir, QR kodu taratır ve aşağıdaki gibi ilave bilgiye ulaşabilir.
Yani eğer tanıtım yapmak istiyorsanız, mesela, bir otobüs durağındaki bir reklamd mobil uygulamanızın iTunes linkinki kullanarak QR kod oluşturabilirsiniz. Böylece kodu okutan direkt olarak Apple Store’daki uygulamanıza gider. Mantıklı geldi mi? Harika.
QR Kod Nasıl Oluşturulur?
QR kod oluşturma süreci epey basit. Haydi başlayalım;
1. Bir QR kod üreticisi seçin
Kullanabileceğiniz çok sayıda QR kod üretici mevcut, ancak bunlardan son dönemde en meşhur olanları Kaywa, GOQR.meVisualead ve QR Stuff. QR kod üreticisi seçerken dikkat etmeniz gerek şeylerden bazıları izlenebilirliği ve performans analizidir. Eğer sizin bir kod üretmenize izin veriyorsa ve eğer QR kod okuyucular için ortak ve uyumlu ise markanız için uygun olur.
2. Tasarlayın ve birleştirin
QR kod oluşturmanın eğlenceli kısmı, kodu markanıza uygun olarak dizayn etmektir. QR kodunuzun logonuz gibi görünmesini mi istiyorsunuz? Durmayın! Web sitenizin tasarım şemasını yansıtmasını mı istiyorsunuz? Hiç sorun değil.
Ne kadar kolay olduğunu ispatlamak için, yukarıda bahsettiklerimizden bir QR kod üreticisi seçin ve birlikte adım adım oluşturalım. Ben GOQR.me‘yi seçtim.
Adım 1: QR kodunuzun müşterileriniz için ne çeşit bir içerik sunmasını istiyorsanız onu seçin. Ben bu örnek için URL seçtim.
Adım 2: İçeriği yerleştirin (bu örnekte URL’yi)
Adım 3: Önizlemeyi kontrol edin, istediğiniz şekilde düzenleyin. Daha sonra indirin veya istediğiniz bir yere yerleştirin.


Share on Google Plus
    Blogger YORUMLARI
    Facebook YORUMLARI

0 yorum:

Yorum Gönder