Başarılı insanların 4 ortak özelliği


Başarılı insanların başarıya ulaşmasını sağlayan nedir ? Zekaları mı yoksa şansları mı? 
Kesin bir formülü ve tanımı olmamakla beraber, başarılı kişilerin birçok ortak özelliği vardır.
Uzun yıllar başarılı insanlar hakkında araştırma yapan Robert Greene, en son kitabı olan “Mastery” de bu kişilerin ortak özelliklerine değinmektedir. İşte başarı yolunda sağlam adımlar atmak isteyenlere, günümüzde başarılı olmanın ipuçları:
Yaptıkları işe karşı duygusal bağlılıkları var.
Hangimiz yaptığımız işe gönülden bağlıyız?
Başarı yolunda tırmanmak, emin adımlar atmak isteyenler için altın kuralımız bu aslında. Eğer yaptığınız işin en iyisini yapmak istiyorsanız, en başarılıların yaptığı gibi; öncelikle işinize gönülden bağlanmalı, işinize karşı duygusal bir bağlılık hissetmelisiniz. 
Diğer insanların ne söylediğini önemsemezler.
Günümüzde pek çoğumuz Facebook üzerinden arkadaşlarımızın hakkımızda ne söylediğini, neyi beğenip neyi beğenmediğini saatlerce inceleriz. Fakat başarının sırrında bu tür yorumları göz ardı etmek var.
Diğer insanların yorumlarına göre değil, kendinizi gerçekten tanıyıp kendi düşüncelerinize göre hareket etmelisiniz.
Telefonlarını ne zaman kapatmaları gerektiğini bilirler.
Çevremizde bulunan birçok dikkat dağıtacak unsurla birlikte yaşıyoruz. Bunlardan en önemlisi akıllı telefonlarımız. Kendimizi sık sık “Cevapsız aramam var mı? , Sosyal medyadan bildirim geldi mi ?” gibi sorular sorarken buluyoruz.
Fakat başarılı insanlar bizim gibi yapmayıp ya gerektiği zamanda telefonlarını kapatıyorlar ya da hiçbir zaman akıllı telefon sahibi olmuyorlar.
Dikkat dağınıklığınızı önlemek için telefonunuzu ne zaman kapatmanız gerektiğini bilmeniz gerekiyor.
Geçmiş başarılarıyla yaşamazlar.
Aslında birçoğumuzun hatası geçmişteki başarılarımızı tekrar tekrar düşünerek gelecekteki başarılarımızı engellememiz. Ama geçmiştekilerle yetinmeyip daha fazlasını yapabileceğinizi bilmelisiniz.
Bu noktada yapmanız gereken, geçmiştekileri düşünerek zaman kaybetmek değil sürekli başarılarınıza yenilerini eklemeye çalışmak.
Share on Google Plus
    Blogger YORUMLARI
    Facebook YORUMLARI

0 yorum:

Yorum Gönder