Siz Yokken Bile Sizin Yerinize Evinizi Gezen Robot


Kağan İnan, kendi tasarımı kendisine ait olan robot ile dünya birincisi oldu. Bu birincilikten sonra İnan, ülkemizi Brezilya'da temsil etmeye hazırlanıyor. 
Çoğu zaman içinde bulunduğumuz ortamlarda iyi yönde ilerleyen teknoloji başlıklarına karşı, biz yapamayız, bizde olsa şöyle olur gibi ön yargılı fikirler ortalığa savrulur. Yapılan olumsuz eleştirileri kulak arkası eden genç beyinler ise ortaya ilginç projeler koyarak bu negatif düşünceleri az da olsa etkisiz bırakmayı başarıyor. 
Kağan İnan, İstanbul'da düzenlenen INSPO 2015 kapmasında geliştirdiği projeyle dünya birinciliğini kazanmayı başardı. İnan’a birinciliği getiren proje ise tasarladığı gaz ve su kaçağını ev sahibine SMS yoluyla iletebilen robot oldu. İnsanların unutkanlıklarından dolayı açığa çıkan veya sistem hatasından kaynaklanan olumsuz durumların önüne geçebilen robot hakkında açıklama yapan İnan, "Siz yokken bile sizin yerinize evinizi geziyor. Robotun içine kamera yerleştirdim, bu sayede uzaktan bağlanıp dünyanın neresinde olursanız olun evinizi izleyebilirsiniz.’’ diyerek robotun genel işlevinden bahsetti.
Akçaabat Şehit Gökhan Uzun Fen Lisesi’nin parlayan yıldızı Gökhan İnan’a sistemin ayrıntıları sorulduğunda ise "İçinde gaz, hareket, ses, ışık, sıcaklık sensörü var. Hareket, ses, gaz veya su kaçağı algıladığı zaman elektronik posta ve SMS yolu ile sizi uyarıyor. Fotoğraf çekiyor ve elektronik posta ile gönderiyor. Robot, devriye gezen polis gibi sürekli dolaşıyor. Şarjlı pille çalışıyor ve bunu güneş enerjisiyle destekledim." açıklamasını yaparak aslında bizden de ne kadar yaratıcı beyinler çıkabileceğini kanıtlamış oldu. 
Bu yaratıcı projeden çeşitli dereceler kazandığını belirten Gökhan İnan, ülkemizi Brezilya’da yapılacak olan yarışmada temsil edecek.
Share on Google Plus
    Blogger YORUMLARI
    Facebook YORUMLARI

0 yorum:

Yorum Gönder